• جمعه، ۳ بهمن ۱۳۹۹
  • اوقات شرعی
  • وضعیت آب و هوا

برگزاری اختتامیه طرح دوام در محله فهادان یزد

برگزاری اختتامیه طرح دوام در محله فهادان یزد

طرح دوام با عنوان پژوهشی  "ساماندهی و توانمند سازی جوامع محلی شهر یزد برای آمادگی در برابر سوانح و بلایا ( پایلوت محله فهادان )  " فی مابین شهرداری یزد و دانشگاه یزد در اواخر سال 1392 به مرحله قرارداد رسید.

این طرح با رویکرد نوین جامعه محور جهت کاهش خطر پذیری در زمان وقوع بلایای طبیعی و بحران ها اجرایی شد. در این رویکرد مردم محلی فعالانه در فرایند کاهش خطرات ناشی از سوانح و بحران ها شرکت می کنند تا از میزان آسیب پذیری به ویژه 72 ساعت اولیه بعد از بروز بحران مانند زلزله، سیل، آتش سوزی و ... کاسته شود.

شهرداری یزد با هدف ترويج فرهنگ ايمنی خودامدادی و دگرامدادی بین ساکنین محلات، همكاری اثربخش شهروندان با سازمان های امدادرسان و ایجاد زمینه مناسب برای جلب مشارکت مردم در شرایط بحرانی اقدام به اجرای طرح دوام نمود.

انجام این طرح شامل مراحل مختلفی از قبیل: برگزاری نمایشگاه جهت اطلاع رسانی و ثبت نام از داوطلبین محله، ایجاد پایگاه دوام در محله فهادان، برگزاری کلاس های آموزشی، تشکیل گروه دوام، تهیه تجهیزات فردی و گروهی، برگزاری مانور گروه دوام با همکاری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی و اورژانس یزد و برگزاری مراسم اختتامیه با حضور مدیران شهری و اعضای شورای اسلامی شهر بوده که همه این مراحل با هماهنگی معاونت برنامه ریزی و توسعه انجام شده است.

ارائه آموزش لازم به اعضای گروه دوام در زمینه های اورژانس و کمک های اولیه، امداد رسانی، اطفاء حریق، آواربرداری ایمن و نجات مصدومین، اسکان موقت و مدیریت بحران از مهمترین مراحل انجام طرح تعریف شده است.

برنامه پایانی طرح در محل پایگاه دوام با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری یزد، شهردار یزد،  قائم مقام شهردار و معاون برنامه ریزی وتوسعه شهرداری یزد، مدیر منطقه یک شهرداری،سرپرست ناحیه تاریخی یزد، دکتر فلاحی از اساتید دانشگاه شهید بهشتی تهران و صاحب نظر در طرح دوام، دکتر آیت اللهی مجری طرح دوام، خانم مهندس مهدویه مسئول اجرایی طرح و اعضای گروه دوام انجام شد.

اعضای گروه دوام محله فهادان که 40 نفرمی باشند در ایام غیر اضطراری به گروه های جوانان، بانوان ، محله ایمن و آموزش و اطلاع رسانی تقسیم شده اند که در قالب وظایف تعریف شده اقدام می نمایند.

با توجه به بافت تاریخی محله فهادان، این محله در زمان بروز حوادث و بلایا و بحران ها از نظر کالبدی و اجتماعی آسیب پذیرتر خواهد بود. از این رو محله فهادان به عنوان پایلوت در شهر یزد انتخاب گردید و طرح دوام با موفقیت در این محله به انجام رسید.

در این برنامه ضمن ابراز رضایت و خرسندی مسئولین حاضر از جمله معاون هماهنگی امور عمرانی و شهردار محترم، بر اجرای طرح در دیگر محلات شهر یزد تأکید شد.